Svrha ovog priručnika je da pomogne u zagovaranju za prava deteta svim stručnjacima koji se bave ovom sferom, da utiču na vlade na nacionalnom i subnacionalnom nivou, kako bi promovisali razvoj boljih usluga nege za decu migrante bez pratnje kao i za decu koja su u toku migracije odvojena od svojih porodica.

Ovaj priručnik ima za cilj:

• Da pruži pregled konteksta EU, trenutnih politika i finansiranja u oblasti (dečijih) migracija i usluga koje se tiču nege;

• Da identifikuje trenutno stanje u diskusijama o pravima dece migranata i ključne preporuke;

• Da ponudi savete i alate za izgradnju efikasne strategije zagovaranja;

• Da promoviše participaciju dece u zagovaranju oko odluka koje se njih tiču.

Ovaj priručnik sadrži osnovne informacije, ideje i alate za inicijative zagovaranja o uslugama nege za decu migrante bez pratnje. Priručnik prvenstveno predstavlja pregled trenutnog konteksta EU. Osmišljen je da pruži osnovne informacije i nimalo nije zahtevan. Oni koji ga koriste se podstiču se da istražuju i koriste dodatne (nacionalne) zakone i propise. Osim toga, priručnik pruža ključne preporuke i alate za izgradnju strategija zagovaranja koje treba prilagoditi u skladu sa različitim nacionalnim kontekstima i mogu se kombinovati sa drugim aktivnostima koje podržavaju promenu politika. Najzad, priručnik podstiče svoje korisnike i da obezbede participaciju dece u svojim zagovaračkim naporima, kako bi se postigli bolji ishodi u odlukama koje se njih tiču.

Ovaj priručnik je dizajniran kao deo projekta  EU Foruma za maloletnike bez pratnje: prenošenje znanja za profesionalce radi povećanja hraniteljstva (septembar 2017.-avgust 2019). Projekat, koordinira Fondacija “Drvo života” (Fondazione l'Albero della Vita), i ima za cilj proširenje nacionalnih sistema porodične nege za prijem dece migranata bez pratnje, u partnerstvu sa organizacijama u Italiji, Španiji, Austriji, Sloveniji, Mađarskoj i Češkoj Republici. Međutim, ovaj priručnik mogu podjednako koristiti i osobe koje rade u oblasti dečijih prava i migracija u drugim zemljama.

 

Izdavač
Vrsti publikacije
Author
Agata D'Addato
Salomé Guibreteau
Total pages
21
Projects and thematic pages

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
53
Stotinama dece u Grčkoj očajnički je potrebna porodična toplina i sigurnost. Neki od njih su izgubili svoje roditelje na putevima migracije u Evropu, i ostala su sama i ranjiva. Nevladina organizacija, METAdrasi, vodi program hraniteljstva za ovu…
0
303
Konvencija o pravima deteta jasno propisuje obavezu države da uspostavi sistem starateljstva i podrške starateljima, kao i pravnog zastupanja dece, kada je potrebno. Iako praksa starateljstva predstavlja ključni garant najboljeg interesa deteta…
0
17
Ovog meseca, uz pomoć Agencije Evropske unije za saradnju u sprovođenju zakona (Europol), španska i francuska nacionalna policija razotkrile su veliku poli-kriminalnu mrežu, umešanu u krijumčarenje migranata i trgovinu ljudima i drogom. Zajednička…
0
58
Međunarodna Organizacija za migracije (IOM) saopštila je da je prva zona bezbednosti za decu bez pratnje u RRC Sofija - Voenna Rampa, otvorila svoja vrata 17. juna 2019. Tokom prve nedelje, 39 dece bez pratnje bilo je smešteno i registrovano.…
0
34
7. aprila 2020, Eurochild je održao sastanak tima koji je radio na pitanju dece korisnika alternativne nege. Sastanku, kojem je prisustvovalo 38 učesnika iz svih država članica EU, uključujući i Ujedinjeno Kraljevstvo, prisustvovao je i predstavnik…
0
119
Ovaj je priručnik razvijan u Sjedinjenim Američkim Državama te je namijenjen članovima uže obitelji djece žrtvi obiteljskog nasilja, a koji sada nastavljaju brinuti o njima. Svrha je priručnika pomoć u razvijanju sposobnosti komunikacije s djetetom…
0
59
Prema podacima UNHCR-a, skoro 1,7 miliona ljudi napustilo je Ukrajinu zbog ruske agresije, koji su otišli u Poljsku, Mađarsku, Moldaviju, Rumuniju, Slovačku i šire. Među izbjeglicama ima mnogo djece, neka su bez pratnje ili odvojena od porodice.…
0
35
Ovaj naučni rad objašnjava uslugu dnevnog boravka u sistemu socijalne zaštite u Republici Srbiji. Autorka pojašnjava kome se priznaje pravo na ovu uslugu ali i predstavlja rezultate istraživanja koje je sprovedeno na teritoriji Srbije i kojim je…
yes
0
136
O webinaru: Svrha webinara je prenijeti i dočarati specifična iskustva i probleme djevojaka koje su bez pratnje ili odvojene od obitelji, u kontekstu odgovora Europe. UNICEF-ov regionalni ured za Istočnu Europu i Središnju Aziju fokusirao se na ovo…
yes
0
86
O vebinaru: U okviru aktuelne evropske izbegličke krize, deca, mladi, porodice i odrasli u Grčkoj, već mesecima su smešteni na privremene lokacije, koje se češće nazivaju "logori", i u njima Terre des Hommes, u saradnji sa svojim partnerom ARSIS,…
0
2157
Ovaj tekst pruža prevod uvoda i poglavlja “Implikacije za politiku i praksu: sažetak”  iz izveštaja “Rizik od nanošenja štete deci u sistemu institucionalne nege” koji je napisao Kevin Braun (Kevin Browne). Originalni tekst sadrži definiciju…
0
78
Childhub nastavlja sa serijom Barnahus-a u 2019. godini! U saradnji sa PROMISE projektom, organizujemo mini seriju vebinara o vođenju forenzičkih intervjua sa decom koja su žrtve ili svedoci nasilja. Pridružite nam se na prvoj…
0
11
Kao  jedan  od  doprinosa  praćenja  sprovođenja  Strategije  za  socijalno  uključivanje Roma i Romkinja, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, u saradnji sa Savetom za prava deteta Vlade…
0
87
Situaciona analiza usluga za bebe i malu decu sa smetnjama u razvoju u Republici Srbiji, Razvoj usluga za intervencije u ranom detinjstvu: mogućnosti i izazovi, istražuje status usluga ranih intervencija u Srbiji. Elektronsko izdanje publikacije…
0
125
U Republici Moldaviji biće uspostavljena nova vrsta usluga, zasnovana na Barnahus modelu, za decu koja su svedoci ili su žrtve zločina - regionalni integrisani uslužni centri. Ovi centri će služiti deci koja su žrtve seksualnog zlostavljanja,…