Projekt Mario osmišljen je u svrhu analize situacije u kojoj se nalaze kosovska djeca u migraciji. Projekt je usmjeren na istraživane djelovanja djece, pri čemu su ona bila i jedini sudionici istraživanja, što sugerira. Istraživanje i pripadno izvješće posebno su usmjereni na identifikaciju djece u migraciji, kao i one kojoj prijeti opasnost od migracije na Kosovu, uključujući nacionalne i internacionalne migracijske rute, ranjivosti (opasnosti) koje djeca prepoznaju i s kojima se suočavaju tijekom migracije, kao i oblike pomoći koje su im osigurane. Osim toga, u istraživanju je prikazan postojeći sustav zaštite djece na Kosovu, te razmotrena njegova učinkovitost u pružanju zaštite djeci u migraciji s obzirom na njegovu snagu, uključivost (inkluzivosti), pristupačnost i primjerenost. Analiza pravnog i političkog okvira u cjelini pokazuje inkluziju sustava zaštite djece za različite skupine djece u migraciji. Međutim, postoje specifična područja u kojima je potreban napredak, poput postavljanja određenih obaveza pred pružatelje usluga, osiguravanje uključenja sve potrebite djece u sustav Centra za socijalnu skrb, registracija i osiguravanje suradnje između podružnica Centra za socijalnu skrb u vezi slučajeva djece koja su konstantno u migraciji kroz općine ili države. Isto tako, sustav socijalne pomoći ne uspijeva nužno ublažiti siromaštvo i u slučajevima izrazitog siromaštva, što je posebno vidljivo kod djece u migraciji. Kada govorimo o djeci žrtvama trgovine ljudima, potrebno je uskladiti definicije trgovine ljudima između novog zakona protiv trgovine ljudima i Kaznenog zakona, te pojačati napore u istragama i procesuiranju osoba ili skupina koje su uključene u trgovinu djecom, kao i onih koji čine druge prekršaje protiv djece žrtava. S obzirom na (prema mišljenju) djecu povratnike, procedure povratka trebale bi biti ponovno razmotrene kako bi se vlasti i stručnjaci usredotočili na uključivanje djece tijekom procesa mirne reintegracije, gdje su djetetovi interesi u prvom planu.

Attachment Size
Albanian3.08 MB 3.08 MB
English3.02 MB 3.02 MB
Izdavač
Vrsti publikacije
Total pages
79
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
18
European Schoolnet (organizacija domaćin Insafea), zajedno s Liberty Global, pokrenula je animaciju namijenjenu roditeljima o sigurnosti njihove d(j)ece na internetu. Trominutna animacija intrigira roditelje s pitanjem ‘S kim vaša d(j)eca…
0
93
QUT's Dr Kerryann Walsh (Edukacijski fakultet) i Prof Ben Mathews (Pravni fakultet)) predstavili su D(J)EČJU ZAŠTITU - prijavljivanje sumnji na zlostavljanje i zanemarivanje d(j)ece kao dio predavanja Edukacijskog fakulteta. Tema predavanja je…
0
110
Istraživanje Hrabrog telefona i Poliklinike za zaštitu d(j)ece grada Zagreba iz 2013. godine provedeno na 1489 ispitanika (11 do 18 godina) dalo je sl(j)edeće rezultate:  92,3% d(j)ece ima Facebook profil,  dvoje od troje d(j)ece…
0
60
Socijalna radnica objašnjava njenu ulogu u procesu zaštite d(j)ece. 
0
6
Trud i zalaganje bosanskohercegovačke nevladine organizacije "NAŠA DJECA"' da promoviše participaciju d(j)ece je podržavao Save the Children skoro 10 godina. Prvo je sve započeto u školama kroz formiranje "monitoring grupa", a…
0
51
"U Analizi stanja prava djece i adolescenata u Crnoj Gori, čiju je izradu naručio Fond Ujedinjenih nacija za djecu (UNICEF), dat je pregled napretka ostvarenog u oblasti prava djece i adolescenata u Crnoj Gori u periodu od 2014. godine. U skladu s…
yes
0
28
Škole na Kosovu su zatvorene zbog situacije nastale kao posledica pandemije COVID-19. Ministarstvo obrazovanja, nauke, tehnologije i inovacija (MONT) već nedelju dana snima obrazovne materijale, koji će danas početi da se emituju na javnim…
0
9
Sačuvajte datum! Od 2015. godine, sve veći broj dece migranata stiže u Evropu, često bez pratnje. Kako su sistemi socijalne zaštite na lokalnom nivou preopterećeni a države članice EU nisu u potpunosti saglasne sa mehanizmima solidarnosti, deca…
yes
0
496
Stupanje na snagu Zakona o zaštiti dece, koji je Skupština Kosova usvojila 27. juna 2019. godine, predstavlja značajno postignuće u zaštiti dečjih prava uspostavljanjem pravne osnove za garantovanje i zaštitu dece od svih oblika fizičkog i…
0
333
Situaciona analiza (SitAn) predstavlja analitički narativni izveštaj o pravima i dobrobiti dece u Srbiji. Analiza, koja je zasnovana na pravima, sagledava napredak, izazove i prilike za ostvarivanje prava i dobrobiti dece, kao i obrasce uskraćenosti…
0
21
U okviru projekta „Jačanje sistema zaštite dece u sukobu sa zakonom“, koji finansira holandsko Ministarstvo spoljnih poslova u okviru njihovog programa Matra, odbrana za decu -  Defence for Children - ECPAT Youth the Netherlands i Terre…
yes
0
46
Koalicija NVO-a za zaštitu dece - KOMF, putem konferencije, objavila je „Politiku preporuka za rani razvoj dece“. Svrha objavljivanja ove politike je opisati situaciju u vezi sa razvojem ranog detinjstva i dati preporuke za intervencije u nekim…
yes
0
991
Ovu analizu je izradila Fondacija Terre des hommes Moldavija u okviru projekta „Zajednički napori u borbi protiv nasilja u Moldaviji“, koji finansira UNICEF iz Moldavije. Struktura ove analize sastoji se od šest poglavlja: Poglavlje I Definicija…
0
113
Svrha ove analize je da ukaže na najvažnije međunarodne i nacionalne, formalne i neformalne dokumente koji se odnose na oblast dječije zaštite u BiH kao i da mapira radnu snagu u službama socijalne zaštite – obrazovanje i obuku koja se odnosi na…
yes
0
1854
U svojoj studiji iz 2011. godine Nacionalna fondacija za istraživanje u obrazovanju (NFIO) u Velikoj Britaniji analizirala je različite vidove maltretiranja u skoro 100 srednjih škola, i, zahvaljujući saradnji sa učenicima, uspela je da dođe do…