Program treninga kojemu je cilj povećana skrb mladića i muškaraca o djeci te edukacija kako bi se spriječilo nasilje nad djecom

Program treninga „Svjesno rodno osjetljivo roditeljstvo“ nastoji pružiti teorijske i praktične smjernice u aktivnostima kojima je svrha povećati sudjelovanje mladića i muškaraca u obrazovnom procesu, bilo u privatnoj, npr. u obitelji, bilo u javnoj sferi, npr. formalno i neformalno obrazovanje, kao i u obrazovnim procesima na razini zajednice.

Program se bavi temama koje su ključne za povećanje roditeljske uloge mladića i muškaraca tako da i oni, ali i njihova djeca imaju korist od odnosa sinergije dok se nenasilje i tolerancija razvijaju iz pravnih pojmova u vrijednosti, moralne standarde i suštinu kako pojedinca, tako i kolektivne društvene svijesti, a sve kako bi se stvorilo istinsko demokratsko društvo.

Ako želimo obrazovati djecu u skladu s demokratskim i suvremenim načelima te im pomoći da ih efikasno integriraju u društveni život i tako ostvare psihološku dobrobit, trebamo omogućiti da ih odgajaju i obrazuju i žene i muškarci.

Jedino zajedničkim trudom oba roditelja djeca će postati svjesna i razumjeti, činiti, učiti i otkrivati nove stvari. Taj će trud doprinijeti harmoničnom razvoju i identifikaciji njihovih osobnih vrijednosti.

Riječ je o interaktivnom programu namijenjenom svima koji žele razviti i unaprijediti rodne kompetencije (osobne, društvene, metodološke i/ili tehničke) potrebne za učinkovit rad s djecom, točnije svima koji planiraju održavati treninge slične tematike: socijalnim pomoćnicima u zajednici, članovima multidisciplinarnih timova, nastavničkom osoblju (nastavnicima, zabavljačima, razrednicima, psiholozima, ravnateljima), predstavnicima socijalne pomoći, stručnjacima iz različitih sektora (policija, zdravstvo), članovima nevladinih udruga, predstavnicima lokalne javne uprave i drugima.

Program se sastoji od tri dijela: kurikulum i sažetak modula treninga (1), udžbenik za pet modula (2) i prilozi (3). Uključuje preporučeno trajanje i strukturu treninga. Moduli se mogu izvoditi zasebno ili u različitim kombinacijama, ovisno o ciljevima treninga i ciljanoj skupini.

Childhub

Može Vam se svidjeti

no
0
105
Socijalna briga razvijena je s djecom i profesionalcima iz Walesa koji imaju iskustva u sektoru socijalne zaštite. Nakon niza virtuelnih radionica s profesionalcima i djecom (uključujući jednu lutkarsku radionicu virtualnih čarapa!) čuli smo mnogo…
no
0
94
Projekat ima za cilj da pruži nastavnicima i roditeljima osnovne alate koji će pomoći deci da upravljaju svojim emocijama, normalizuju razgovore o emocionalnom blagostanju i poduči is osnovnim veštinama suočavanja. Video snimci sadrže svedočenja…
0
469
"Pozitivno roditeljstvo" označava ponašanje roditelja utemeljeno na najboljim interesima deteta, koje neguje, osnažuje, nenasilno je i osigurava poštovanje i usmeravanje deteta, koje uključuje postavljanje granica kako bi se omogućio potpuni…
no
0
122
Autizam ili poremećaj iz autističnog spektra (ASD) odnosi se na širok raspon stanja koja karakteriziraju izazovi sa socijalnim vještinama, ponavljajućim ponašanjima, govorom i neverbalnom komunikacijom. Autizam nije stanje mentalnog zdravlja, ali…
yes
0
749
Program osnaživanja i promocije razvoja kompetencija roditelja djece do 12 godina, u situacijama vezanim za migracije i izbjeglice Čak i u povoljnim okolnostima, roditeljstvo zahtijeva stalno angažovanje, razmatranje, učenje i prilagođavanje.…
no
0
17
Ispitivanje i otpornost na spektar autizma (ASTAR) dio je istraživačkog programa koji ima za cilj poboljšati ishode mentalnog zdravlja kod osoba s autizmom (Poboljšanje mentalnog zdravlja autizma: https: // iamhealthkcl. Net/). ASTAR testira…
0
275
Ovaj kurikulum razvio je tim Udruge "Zona Family"  iz Bugarske (Diana Ruseva i Natalia Hristova-Mihaylova, dr.sc.) kao dio projekta pod nazivom "CARING - Preispitivanje društvenih i rodnih normi za smanjenje nasilja nad mladima u školi"…
0
11
Centar za prava deteta (CPD) održao je regionalnu konferenciju „Pozitivno roditeljstvo i zaštita dece u visokokonfliktnim razvodima“, koja je okupila 111 predstavnika sistema socijalne zaštite, škola, pravosuđa, Instituta za mentalno zdravlje,…
no
0
136
Zabrinjavajući broj vrtićkog osoblja izjavio je da nije spremno nositi se sa djecom složenog porijekla i izazovnim emocionalnim potrebama. Preko 900 njih je ispitano tokom istraživanja u Velikoj Britaniji, provedenog u posljednja tri mjeseca 2020.…
0
121
Međunarodni dan ljudskih prava obeležava se od 1950. godine širom sveta 10. decembra. Tog dana 1948. godine, Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima, koja je prvi sveobuhvatni akt i instrument…
no
0
656
Položaj žena i nasilje nad njima je u nikad težem stanju. Situacija je posebno teška i izražena sada, u vrijeme pandemije kada su povećane potrebe za donošenjem epidemioloških mjera, a ona koja najteže pogađa žene je Lockdown. Nedavni izvještaj da…
yes
0
772
Kurikulum o prevenciji rodno uvjetovanog nasilja temeljen na preispitivanju postojećih društvenih i rodnih normi Cilj webinara je predstaviti Kurikulum koji je nastao prilagodbom već pilotiranih metodologija Terre des hommes-a (YouCreate…
0
6
Kao odgovor na humanitarnu krizu na Balkanu od 2015., CARE International Balkans obezbeđuje humanitarnu pomoć izbeglicama i migrantima na njihovom putu kroz Srbiju ka evropskim zemljama. CARE u saradnji sa partnerskim organizacijama redovno…
yes
0
223
          U oktobru je desetine djece i nastavnika iz 15 škola u lokalnih zajednica Olt, Dolj, Gorj, Bacău + Bukurešt učestvovalo u konsultacijama o rodnom nasilju u školama. Tim Terre des hommes iz Rumunije koji vodi…