Mreža Jači glas za decu, u saradnji sa World Vision iz Bosne i Hercegovine, objavila je prošlog meseca Indeks zaštite dece 2.0 za Bosnu i Hercegovinu. Predstavnici brojnih vladinih i organizacija civilnog društva, kao i međunarodni akteri, bili su prisutni na predstavljanju. Četrnaest stručnjaka za zaštitu dece učestvovalo je u razvoju ovog Indeksa i njihovi zajednički napori i rad su trajali više od godinu dana. Rezultati su prikupljeni u izveštaju koji ispituje ishod poslednjih vladinih mera a u vezi sa njenim obavezama po Konvenciji UN o pravima deteta. Indeks se sastoji od 987 indikatora i obuhvata četiri osnovne oblasti - ranjivost dece, upravljanje okruženjem, prevencija svih oblika nasilja i kapaciteti unutar oblasti socijalnog rada. Oni su izneli "pet dimenzija vladinih aktivnosti: politike i zakoni, usluge, kapaciteti/ resursi, koordinacija i odgovornost". Područja analizirana Indeksom dečje zaštite 2.0 za Bosnu i Hercegovinu uključuju „zaštitu dece od diskriminacije, prijavu dece po rođenju, zaštitu dece odvojene od roditelja, zaštitu dece od svih oblika nasilja, zaštitu dece bez roditeljskog staranja, zaštitu dece od ekonomske eksploatacije, zloupotrebe droga, seksualne eksploatacije, otmice, zaštita dece izbeglica i azilanata, deca žrtve mučenja i ponižavajućeg postupanja i deca u sukobu sa zakonom.

 

U 2016. godini, Indeks dečje zaštite je prvi put meren u nekoj jugoistočnoj zemlji. Od tada je postignut značajan napredak na većini ispitanih indikatora. Štaviše, izveštaj nudi niz konkretnih preporuka bosanskim vlastima i zainteresovanim stranama o domenima gde je vlada napravila korak unazad ili gde nije bilo poboljšanja.

Index dečje zaštite 2.0 za Bosnu i Hercegovinu je deo šireg projekta koji sprovodi ChildPact uz podršku World Vision i BMZ Germany, a koji pilotira Index dečje zaštite u 9 zemalja, uključujući i BiH, od 2015. godine. Ove godine, obeležava se 30 godina od usvajanja Konvencije o pravima deteta i najavljen je izveštaj o njenoj primeni.

Index dečje zaštite 2.0 za Bosnu i Hercegovinu možete pronaći ovde.

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
113
Svrha ove analize je da ukaže na najvažnije međunarodne i nacionalne, formalne i neformalne dokumente koji se odnose na oblast dječije zaštite u BiH kao i da mapira radnu snagu u službama socijalne zaštite – obrazovanje i obuku koja se odnosi na…
no
0
294
Bosna i Hercegovina je ratificirala niz međunarodnih obaveza o ravnopravnosti spolova, uključujući Konvenciju UN -a (CEDAW) o uklanjanju svih oblika diskriminacije žena (1980.), kasnije pojačanu Pekinškom deklaracijom i Platformom za djelovanje (…
0
17
Indeks Zaštite dece je nezavisan mehanizam namenjen praćenju državnih reformi u oblasti zaštite dece, u skladu sa Konvencijom o pravima dece UN. Indeks otkriva kako Kosovo napreduje u ovom pogledu u odnosu na više od 600 adaptiranih indikatora sa…
0
12
Indeks dječije zaštite osmišljen je da bi ohrabrio regionalnu saradnju, stimulirao bolju implementaciju UNCRC-a, te da bi služio kao instrument za analizu politika civilnom društvu, vladama i donatorima. Indeks se sastoji od 626 indikatora koji…
yes
0
243
Godine 2011. UNICEF i EU ušli su u još jedno partnerstvo u okviru projekta “Zaštita dece Jugoistočne Evrope od nasilja”. U početku su četiri zemlje bile uključene u projekat: Albanija, Bosna i Hercegovina, Srbija i Turska. Zahvaljujući uspehu ovog…
no
0
29
Bosna i Hercegovina: Izvještaj SPGS-a objavio je izvještaj misije o trenutnom stanju u prihvatnim objektima i kampovima širom zemlje. Preporuke koje su date. Kontekst: Trenutno se Bosna i Hercegovina suočila sa 9 000-10 000 migranata uglavnom…
yes
0
42
Dana 05.11.2020. godine održani su sastanci Upravnih odbora (Udruženje FBiH i Udruženje RS), te prošireni sastanak UO Saveza socijalnih radnika i drugih stručnih radnika socijalne djelatnosti Bosne i Hercegovine sa predstavnicima Misije OSCE-a BiH,…
0
83
 Izvještaj procjene implementacije petogodišnjeg programa u BiH. Izdavač: In fondacija-fondacija za unapređenje socijalne inkluzije djece i mladih u BiH Porodična grupna konferencija (PGK) definiše se kao meĎunarodni savremeni model podrške…