ChildHub - kao interaktivna platforma i zajednica profesionalaca koji njeguju učenje i razmjenu iskustava na području zaštite djece - želi podržati lokalne organizacije u jugoistočnoj Europi u njihovim inovativnim projektima za poboljšanje zaštite i dobrobiti djece. Naš novi Crowdfunding Inkubator Program pomaže nevladinim organizacijama u realizaciji svojih inicijativa i širenju svojih usluga. Budući da je crowdfunding kolaborativna praksa promoviranja nekog projekta i prikupljanja novca od velikog broja ljudi, nadamo se da možemo računati na vas, našu zajednicu, kako bi ovaj projekt urodi plodom.

Kao odgovor na naš prvi poziv za prijavu, dobili smo nekoliko obećavajućih ideja koje mogu poboljšati dobrobit djece ne samo u jednoj zemlji, već se mogu lako primijeniti u svim zemljama širom naše regije. Tražili smo ideje koje su atraktivne, praktične, kvalitetne i koje bi mogla koristiti široka javnost, uključujući stručnjake za zaštitu djece, kao i roditelje i djecu.

Zadovoljstvo nam je najaviti dvije inicijative u užem izboru:

  1. Psiho-edukativna knjižica s pričama i praktičnim aktivnostima za pomoć u prepoznavanju i upravljanju emocijama u ranom djetinjstvu koju realizira Qendra STEPS
  2. „Pričamo“ („We Talk“) video serijal za pomoć djeci i adolescentima u rješavanju problema i pitanja mentalnog zdravlja

Niže možete pronaći više informacija o svakoj inicijativi.

U ovoj fazi želimo vas zamoliti da nam pomognete u odabiru konačnog kandidata koji će imati koristi od našeg programa masovnog financiranja.

Molimo vas da glasate ovdje: https://www.surveymonkey.com/r/2ZY9TWX


Inicijativa: Psiho-edukativna knjižica za prepoznavanje i upravljanje emocijama u ranom djetinjstvu

Tko?

Qendra STEPS je neprofitna organizacija smještena u Tirani (Albanija) koja se bavi ljudskim pravima i psiho-emocionalnom dobrobiti kroz primjenu obrazovnih programa i zalaganje za socijalnu uključenost marginaliziranih ljudi. Za više informacija pogledajte njihovu  službenu stranicu.

Što?

Ova inicijativa usredotočena je na emocionalni razvoj djece u ranoj dobi. Qendra STEPS ima za cilj razviti knjižicu za djecu koja će omogućiti djeci da saznaju više o svojim osjećajima i osjećajima drugih. Knjižica će sadržavati priče o raznim emocijama, pomažući tako djeci da steknu vještine u prepoznavanju i upravljanju njima. U ovoj dobnoj skupini nedostaje alata posvećenih emocionalnom odgoju, posebno onih koji se fokusiraju na specifičnosti naše regije i kulture. Međutim, emocionalni je razvoj nužan da bi djeca u ranim godinama života mogla razvijati svoju arhitekturu mozga i svoj razvoj u odrasloj dobi. Knjižica će biti dostupna za profesionalce koji rade s djecom (učitelje, odgajatelje, psihologe) i roditelje kako bi podržali njihov rad, aktivnosti, intervencije ili se jednostavno igrali kod kuće.

Kako?

Knjižica će se sastojati od poučnih priča o emocijama, praktičnim aktivnostima i psiho-edukativnim sesijama za roditelje i odgajatelje.

Glavne teme pokrivat će:

  • Identificiranje i prepoznavanje svojih emocija i osjećaja drugih kroz priče i pripovijedanje;
  • Educiranje djece o načinima komunikacije i dijeljenja svojih emocija s drugima;
  • Jednostavne, praktične tehnike i načini pomoći djeci da upravljaju svojim emocijama.

Bit će dostupna i putem interneta i u obliku tvrde kopije. Bit će pokrenut i YouTube kanal koji će pratiti knjigu i podržati provedbu aktivnosti povezanih s emocijama za djecu.

Za realizaciju ovog projekta bit će uključeni profesionalci: stručnjaci za razvojnu psihologiju, autor priča, grafički dizajner i video urednik koji će stvoriti prilagođenu knjižicu za djecu i odrasle. Ukupni iznos potreban za ovaj projekt je otprilike 5000 €.

Zašto?
Knjižica će imati velik utjecaj na djecu koja će moći naučiti upravljati i izražavati svoje emocije i poboljšati svoje interakcije u raznim područjima, društvenim ili čak akademskim. Prijevod knjižice omogućit će drugim organizacijama, roditeljima i profesionalcima da je koriste s djecom u zemljama Južne i Istočne Europe u kojima nedostaje materijala koji bi se bavio razvojem dječjih emocija.


Inicijativa: 'Pričamo' ('We Talk') kratka video serija za pomoć djeci i adolescentima u rješavanju pitanja, problema s mentalnim zdravljem

Tko?

BoliMe je nevladina organizacija sa sjedištem u Zagrebu (Hrvatska). Kroz obrazovne i umjetničke aktivnosti pokušavaju potaknuti dijalog o mentalnom zdravlju kako bi se ojačala prevencija i promocija te podigla svijest o tome da je mentalno zdravlje jednako važno kao i fizičko zdravlje kako bi čovjek mogao imati sadržajan život. Za više informacija pogledajte njihovu službenu stranicu.

Što?

Stanovnici širom regije, zbog nedavne ratne traume i promjene političkog sustava, praćene ekonomskom krizom koja je dovela do masovnog iseljavanja i odvajanja cijelih obitelji, suočavaju se s izuzetno izazovnim preprekama u pogledu mentalnog zdravlja. Strah, stigma i sramota zbog emocija i mentalnog zdravlja samo otežavaju traženje stručne pomoći, što uzrokuje "snježnu kuglu" koja utječe na najmlađe građane. Ta se djeca nepravedno smatraju oštećenom generacijom, ali sada se suočavaju s globalnom krizom koja uzrokuje neizvjesnost na razini socijalnog, ekonomskog i zdravstvenog sustava.

BoliMe razvija mini video serijal, deset minuta po epizodi, tjedno, pod nazivom "Pričamo" ("We Talk"). U ovim se videozapisima stručnjaci za mentalno zdravlje (psiholozi, psihijatri, psihoterapeuti) na jednostavan i razumljiv način bave pitanjima koja se odnose na mentalno zdravlje. Svaka epizoda usredotočena je na određenu temu, poput "Kako se nositi s tjeskobom, stidom i tugom", "Kako se nositi s tugom", "Zašto je važno potražiti pomoć kad si sami ne možemo pomoći", "Koji su zdravi odnosi u kućanstvu", "Kako živjeti dobro".

Kako?

Već je proizvedeno i objavljeno 12 epizoda koje su dostigle 43.500 pregleda na YouTubeu. Plan je stvoriti 8 novih epizoda i uključiti titlove na bugarskom, rumunjskom, albanskom, mađarskom i engleskom jeziku za svih 20 epizoda kako bi se osiguralo da više ljudi i nevladinih organizacija može koristiti ove resurse. Svrha je doprijeti do mlađe generacije kako bi razgovarali i povećali svijest o mentalnom zdravlju, uz pomoć filozofa, antropologa, psihologa i psihijatara.

Fokus će biti na temama vezanim za mentalno zdravlje, na primjer, ističući da su osjećaji nešto što nas čini ljudima, da možemo reći "ne mogu" i da oni koji svoje postupke dovode u pitanje u vlastitom smislu, ali i u društveni kontekst, mogu dobiti puno. Videozapisi također ističu važnost afirmacije svih ljudskih stanja, koja se ne temelji na spolu ili rodu, već na zdravim odnosima i ponašanju.

Cilj crowdfundinga bit će 30.000 eura koji će se koristiti za podršku produkcije novih epizoda, uključujući organizaciju filmskog seta, profesionalne filmske radnike, opremu za snimanje filma, pre / postprodukciju, prijevod i montažu, kao i proizvodnja materijala za kampanju: majice, pamučne torbe, posteri itd.

Zašto?

Na život djece može se pozitivno utjecati kroz pružanje informacija i podrške i nudeći normalizaciju - ne samo djeci, već i njihovim roditeljima, nastavnicima i školskom osoblju. Mentalno zdravlje nije samo zdravstveno pitanje, to je posao svakog i usko je povezano s kvalitetom obrazovanja, školskom klimom, mogućnostima karijere i širim mogućnostima za dobar život. Moramo približiti rasprave o mentalnom zdravlju svakodnevnom životu ljudi, bez stigme, straha i prosuđivanja prema profesionalcima.

Ova se ideja može lako upotrijebiti u drugim zemljama organiziranjem javnog emitiranja s raspravama i pitanjima i odgovorima za stručnjake iz područja mentalnog zdravlja iz njihovih regija. Nadalje, roditelji i profesionalci mogu pomoću videozapisa educirati djecu o mentalnom zdravlju. Cilj ovih epizoda je potaknuti ljude da razgovaraju o mentalnom zdravlju, podići svijest, smanjiti stigmatizaciju pitanja mentalnog zdravlja, povećati ponašanje u potrazi za pomoći i vršnjačku podršku u situacijama kada djeca primijete kako se njihovi kolege ili prijatelji bore..

 


 Molimo vas da glasate ovdje: https://www.surveymonkey.com/r/2ZY9TWX

Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
7
IN fondacija, fondacija za unapređenje socijalne inkluzije djece i mladih u BiH nastavila je svoj rad i aktivnosti kroz pružanje podrške djeci u riziku, na daljinu. Trenutna svjetska krizna situacija izazvana korona virusom značajno ugrožava sve…
no
0
114
Global Campus South East Europe/ Europski regionalni master program za demokratiju i ljudska prava u jugoistočnoj Europi organizirao je internetsku konferenciju ‘Djeca u migracijama: perspektive iz jugoistočne Europe u travnju 2021. godine.…
yes
0
62
U okviru regionalne inicijative ChildHub za jugoistočnu Evropu, tokom januara je održan lokalni trening za predstavnike različitih institucija. Stručnjaci za dečju zaštitu iz Centra za socijalni rad, Kazneno-popravnih centara za maloletnike,…
0
74
Prema stranici Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba, svako peto dijete žrtva je seksualnog zlostavljanja, a društvo često šuti o tome. Kampanja Vijeća Europe „1 u 5“ usmjerena na širenje svijesti o seksualnom zlostavljanju djece, završila je…
0
1612
Što biste vi učinili kada biste primjetili da netko zlostavlja i/ili zanemaruje djecu u javnosti? Budući da je travanj mjesec prevencije zlostavljanja djece, ekipa NormeITV je odlučila testirati građane Stockholma, kreirajući javnu scenu koja je…
yes
0
1457
Kao rezultat dosadašnjeg iskustva i suradnje s Comune di Milano koja je započela 2017., The International Rescue Committee, u sklopu REEC projekta (Reinforce Educators Empower Children), razvija novi pristup kombinirajući HC i SEL alate i…
no
0
30
Global Solutions Forum o dječjem radu 2021. godine uputio je poziv za efikasnu akciju i snažno vodstvo za okončanje rada djece do 2025. godine. Kontekst: 2025. godina je ciljana godina za okončanje rada djece 160 milliona djece (skoro jedno od…
0
53
Globalna inicijativa Pravda za decu danas (4. juli) pokreće akciju kojom bi se deca stavila u središte pravde u svakoj zemlji sveta, u Ujedinjenim nacijama. Ceo posao vodi direktor projekta Jennifer Davidson, izvršni direktor Instituta za…
yes
0
17
Za koga je ovaj kurs? Ovaj kurs je namijenjen iskusnom osoblju koje se bavi dječijom zaštitom i zbrinjavanjem djece,  a koje ima trenutnu odgovornost ili iskustvo u nadgledanju rada drugih članova osoblja (menadžeri) . Očekuje se da su…
0
54
Evropska mreža ombudsmana za djecu (ENOC) je neprofitna organizacija institucija za prava djeteta. Uključuje 43 institucije u 34 zemlje u okviru Vijeća Evrope.[1] Ukrajinski parlamentarni komesar za ljudska prava je član ove mreže[2]. Nakon…
0
15
Osnivačica Hrabrog telefona, ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba, prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander te naša predsjednica Hana Hrpka, u veljači gostuju na Hrvatskom radiju. Prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander gostuje 15.…
0
86
U današnje vrijeme mnogim ljudima je teško steći prijatelje i stvoriti čvrste veze. Ova tužna činjenica vrijedi ne samo za odrasle već i za mlade ljude. Neki od glavnih faktora koji utječu na prijateljstvo su osobni karakter osobe, ambicioznost…
0
16
Priručnik za lokalnu zajednicu: "Umrežavanje prema modelu usmerenom ka detetu“ za temu ima unapređivanje intersektorske saradnje na lokalnom nivou među ključnim akterima u oblasti dečije zaštite. Namenjen je zaposlenima i pružaocima usluga u oblasti…
yes
0
416
Pozadina: Terre des hommes je počeo da odgovara na priliv izbjeglica u Moldaviju, Rumuniju i Mađarsku, fokusirajući se na identifikaciju maloljetnika bez pratnje, pružanje informacija i savjeta, uspostavljanje prostora prilagođenih djeci i porodici…